Olej ziołowy
Przepis 1
Napełniamy czysty słoik świeżo zebranymi ziołami i zalewamy je olejem z krokoszu barwierskiego, słonecznikowym lub oliwą z oliwek tłoczoną na zimno (oleje o wysokiej trwałości) o temperaturze pokojowej. Przykrywamy gazą i zostawiamy na 2 tygodnie do naciągnięcia, na parapecie nasłonecznionego okna. Codziennie mieszamy. Następnie przecedzamy przez gazę i sprawdzamy smak. Jeśli jest dostatecznie mocny, zlewamy do butelki i opisujemy (oklejamy etykietą: data, nazwa). Przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu (w ciemnych butelkach).
Przepis 2
Surowiec roślinny rozdrabniamy (najlepiej w moździerzu) i wsypujemy do słoja. Zalewamy gorącym olejem (słonecznikowym, sojowym, winogronowym, makowym) lub oliwą z oliwek o temperaturze około 40° C. Następnie słój szczelnie zamykamy i zawijamy w gruby koc lub ręcznik. Odstawiamy na 24 godziny. Następnie naczynie z olejem ziołowym przenosimy do ciemnego pomieszczenia o temperatury około 20° C i pozostawiamy jeszcze na 2 tygodnie. Jeśli butelki ze świeżym olejem ziołowym będziemy co kilka dni wzruszać, to aromatyczna przyprawa będzie gotowa już po 2-3 tygodniach, jednak najsilniejszy aromat uzyskuje się dopiero po co najmniej 1,5 miesięcznym okresie oczekiwania. Po tym czasie olej filtrujemy przez gazę i zlewamy do butelek oznaczonych etykietką (nazwa, data). Oleje należy przechowywać w ciemnych i w chłodnych miejscach.
(wg Agnieszki Mazurek)
Ps. Osobiście wybieram przepis nr 2. Dlaczego? Olej jest podgrzewany, co nie powoduje większych zmian w jego składzie, a w przepisie nr 1 narażamy oliwę na działanie promieni UV, które rozkładają cenne związki. W przepisie nr 2 zakręcamy szczelnie słój z olejem, co ochrania olej przed dostępem powietrza, który powoduje jego utlenianie.
Zioła do przygotowania oleju:
- bazylia,
- cząber,
- czosnek,
- estragon,
- fenkuł,
- majeranek,
- mięta,
- pietruszka,
- czosnek niedźwiedzi,
- rozmaryn,
- tymianek.
Słodkie:
- goździk ogrodowy,
- lawenda,
- lippia,
- płatki róży.
Oleje ziołowe mogą być używane do kąpieli, do nacierań, do okładów oraz do celów spożywczych. Zawierają olejki eteryczne, składniki balastowe rozpuszczalne w tłuszczach, np. chlorofil, karoteny, ksantofile, enzymy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K, F), żywice, woski, kwasy tłuszczowe, alkaloidy. Natomiast oleje przeznaczone do dekoracji kuchennego okna, które prześwietlone słońcem, wyglądają bardzo atrakcyjnie, do spożycia już się nie nadają.
Ocet ziołowy
Jako bazy używa się octu winnego lub jabłkowego. Świeżo zebrane zioła zgniatamy i luźno napełniamy nimi czysty słoik. Zalewamy ciepłym, ale nie gorącym octem po brzeg słoika i zamykamy odporną na działanie kwasu zakrętką. Trzymamy na nasłonecznionym miejscu przez 2 tygodnie, codziennie wstrząsając. Sprawdzamy smak: jeśli jest za słaby, przecedzamy ocet i zalewamy nim nową porcję świeżych ziół. Przechowujemy w tym samym słoiku lub przecedzamy przez gazę i przelewamy do butelki. Przygotowany ocet należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dla ozdoby i identyfikacji można włożyć do butelki świeżą gałązkę rośliny. Taki ocet można używać do przypraw majonezowych, do sałatek, marynat, do pieczeni i innych sosów.
Zioła do przygotowania octu:
- bazylia,
- cząber,
- estragon,
- fenkuł,
- liście koperku,
- liść laurowy,
- majeranek,
- melisa,
- mięta,
- rozmaryn,
- trybula,
- tymianek.
Octy i oleje kwiatowe
Sporządza się z takich kwiatów:
- czarnego bzu,
- fiołka pachnącego,
- koniczyny,
- goździków,
- lawendy,
- rozmarynu,
- róży,
- rumianku,
- mniszka lekarskiego,
- nagietka,
- nasturcji,
- tymianku
Kwiaty zrywamy przed południem, kiedy obeschną z porannej rosy. Garść kwiatów wsypujemy do naczynia i zalewamy octem, ciepłym olejem lub oliwą z oliwek.
Tak naprawdę zestawy mieszanek ziołowych i innych przeznaczonych do aromatyzowania naszych olejów, oliwek i octów zależą właściwie wyłącznie od naszych upodobań smakowych.
źródło: Lesley Bremness. Wielka księga ziół. Warszawa 1991 Artykuł autorstwa Agnieszki Mazurek umieszczony na stronie http://www.chefpaul.net/