Jedno z moich ulubionych ziół. Cenię ją za niepowtarzalny zapach.
Jest wiele odmian bazylii. Można by rzec, że nawet nie mamy pojęcia ile.
Ocimum basilicum „Sweet” liście mają intesnywnie zielony kolor i słodki, korzenny smak. Charakteryzuje się aromatycznym, ostrym, przypominającym goździki zapachem. Jest najbardziej popularną bazylią w naszej kuchni.
Ocimum basilicum „Purpurascens„ ma purpurowe liście, pomarszczone, o ładnym delikatnym zapachu.
Ocimum basilicum „Minimum” zwana bazylią grecką o drobnych liściach i delikatnym aromacie. Silnie rozgałęziona, gęsto ulistniona, o charakterystycznym kulistym pokroju, osiągająca wysokość 10-20 cm. Odporna na złe warunki.
Ocimum basilicum „Siam Queen„ odmiana bazylii o zielonych listkach i purpurowych kwiatach oraz oryginalnym słodko-kwaśnym zapachu, w którym wyczuwa się nutę cynamonu i anyżu. Roślina przyprawowa o dużych walorach ozdobnych. Jest to bardzo intensywnie pachnąca odmiana bazylii.
Ocimum basilicum „Cinnamon„ odmiana o oryginalnym cynamonowym zapachu. Stosuje się do sałatek, ciepłych potraw (szczególnie w kuchni włoskiej) oraz twarogu. Doskonała do zapiekanek, potraw mięsnych i ryb.
Ocimum basilicum „Citriodora” ma zielone liście o cytrynowym zapachu.
Uprawa bazylii na skalę domową jest dość prosta. Gleba powinna być przepuszczalna i wilgotna. Bazylię można uprawiać: albo zasiać wprost do gruntu jak już nie ma przymrozków dość płytko (najlepiej w połowie maja), albo z rozsady przygotowanej w szklarni do skrzynek, doniczek bądź do gruntu. W przypadku siania zalecane jest przerywanie co około 20 cm by uniknąć przesadzania. Najlepszym miejscem dla bazylii jest stanowisko nasłonecznione, osłonięte od wiatrów. Trzeba jednak uważać by słońce nie spaliło liści. Podlewanie w południe, nigdy wieczorem. Nie należy zalewać gdyż korzenie mogą zgnić. Dobrze jest spryskiwać bazylię w cieplejsze dni. Uszczykiwanie kwiatów pobudza wzrost listków. Dodam, że bazylia jest rośliną jednoroczną osiągająca wysokość około 50 cm.
Zbór bazylii wykonuje się w początkowej fazie kwitnienia. Obrywa się młode liście. Zbiera czubki, kiedy kwiaty są otwarte. Liście można zamrozić, najpierw smarując je z obu stron oliwą, lub suszyć. Całe liście przechowuje się w oliwie z solą lub w samej soli. Maceruje się w oleju lub w occie.
Bazylia ceniona jest ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe i wiatropędne. Stosowana jest jako lek przeciw zapaleniu pęcherza moczowego oraz w łagodnych zaburzeniach trawiennych. Olejek bazyliowy jest wykorzystywany w aromaterapii jako środek działający pobudzająco i wzmacniająco przy zmęczeniu psychicznym i umysłowym (przeciwdepresyjnie), przeciwbólowo przede wszystkim przy bólach głowy, stawów i nerwobólach. Również posiada właściwości odstraszania komarów i przeciwdziała świądowi po ukąszeniu przez te owady.
Bazylia na całym świecie jest uznawana jako roślina przyprawowa. Dodaje się ją do zup, jajek, omletów i innych. Jest najlepszą przyprawą do wszelkiego rodzaju potraw z pomidorem. Z niej robi się słynne pesto. Warto ją mieć w swoim ogródku.
źródło: Lesley Bremness. Wielka księga ziół. Warszawa 1991
Podobne tematy:
Nasiona bazylii dostępne w Sklepie Ziołowo
Olejek bazyliowy (Oleum Basilici)
Cała dumna z siebie kupiłam ostatnio bazylię- jednak po bliższej obserwacji- stwierdziłam, że nie przypomina jakoś bazylii którą znam z marketów. A tu masz- to bazylia grecka- która jest mniejsza… no, to już bez obaw będę stosowała w kuchni;)
Przydał by się jeszcze przepis na dobre pesto:D
Ha! a jest przepis. W kategorii: Zioła w kuchni. Zapraszam:)
Fajne smaczności można zjeść z bazylią 🙂 http://www.rzeczpospolitababska.pl/index.php/2015/07/bazylia-w-kuchni/